top of page

Magyarország Ma

Egy művész az Örsvezértér aluljárójában ha arra jártok nézzétek meg a műveit és ne sajnáljatok adakozni hidjétek el nagyon jó érzés ha azt kívánja neked hogy " AZ ISTEN SEGÍTSEN MEG" Ha lenne hely ahova fel tudnám karolni megtenném mert ennek az embernek még van jövője! MÉG... Szegénykém amíg elszívott egy cigit addig kirabolták ez már tényleg szánalmas!!!

Közgyógyellátás 2014

Közgyógyellátás 2014

A közgyógyellátásról a következő jogszabályok rendelkeznek:

– a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 49-53. §-a,

– a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Kormány rendelet 35-49. §-a.


– a gyógyszerkeret összegét a Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló 2012.évi CCIV. törvény 59. §(1)-(2) bekezdése szabályozza.

– a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. tv.

A közgyógyellátás , a szociálisan rászorult személy számára az egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó kiadásainak csökkentése érdekében biztosított hozzájárulás.

A közgyógyellátás természetbeni ellátás, melyet ha alanyi jogcímen biztosított, akkor független a jogosult jövedelmi helyzetétől és a a havi rendszeres gyógyító ellátásnak a költségétől, viszont amennyiben normatív jogcímen biztosított a közgyógyellátás, akkor függ a jogosult jövedelmi helyzetétől valamint a havi rendszeres gyógyító ellátás költségétől.

Három jogcímen állapítható meg a közgyógyellátás:

– alanyi jogcímen a járási hivatal hatásköre az igazolvány 2 évre szól

– normatív jogcímen a járási hivatal hatásköre az igazolvány 1 évre szól

– méltányossági jogcímen, helyi rendelet alapján a település önkormányzata állapíthatja meg és az igazolvány 1 évre érvényes.

A közgyógyellátás igazolvánnyal rendelkező személy jogosult:

– gyógyszerkerete erejéig a társadalombiztosítási támogatásba befogadott járóbeteg ellátás keretében rendelhető gyógyszerekre

– külön jogszabályban meghatározott gyógyászati segédeszközökre

– gyógyászati ellátásokra, amelyek orvosi rehabilitáció céljából vehetőek igénybe , ebben az esetben a gyógyszerkeret:

– egyéni gyógyszerkeretből

– vagy eseti keretből biztosított.

Az egyéni gyógyszerkeret :- összege a jogosult havi rendszeres gyógyszerköltsége, amelynek az összege 2014. évben maximum 12.000 Ft/ hó lehet. Abban az esetben ha az egyéni rendszeres gyógyszerköltség nem éri el a havi 1000 Ft-ot nem kerül megállapításra egyéni gyógyszerkeret .

Az eseti keret: – minden ellátottra ugyanaz az összeg vonatkozik egyformán, ez az összeg az esetenként felmerülő gyógyszerszköltségekhez jelent hozzájárulást. Éves összege 2014-ben 6000 forint

– csak az igazolvány érvényességi ideje alatt használható fel a gyógyszerkeret.

– nem lehet részben gyógyszerkeretből és részben az ellátásra jogosult saját költségéből fedezni a gyógyszer térítési díját l, részben a jogosult saját költségéből fedezni.

– azonban mielőtt kimerülne az éves gyógyszerkeret gyógyszerkeret, és csak ebben az esetben, a maradványösszeget a jogosult felhasználhatja a gyógyszer térítési díjának a kiegészítésére, tehát ebben az esetben a maradványösszeg és a gyógyszernek a térítési díja közötti különbözetet a közgyógyellátott fizeti meg.

A járási hivatal alanyi jogcímen közgyógyellátásra való jogosultságot állapít meg a következő esetekben:

– az átmeneti gondozott, átmeneti és tartós nevelésbe vett kiskorú,
– olyan egészségkárosodott személy, aki rendszeres szociális ellátásban részesül
– nemzeti gondozott és hadigondozott, aki pénzellátásban részesül
– olyan személy számára, aki központi segélyben részesül
– rokkantsági járadékban részesülő személy számára
– megállapítható bizonyos esetekben a jogosultság, olyan személy számára is, aki részesül valamilyen rokkantsági ellátásban.

A járási hivatal normatív jogcímen a következő esetekben állapítja meg a jogosultságot:

– ha a területileg illetékes Szakigazgatás szerv által elismert a tény, hogy a személy térítési díja meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 10 %-át, de csak abban az esetben ha a családban az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, abban az esetben ha a jogosult egyedülálló , akkor az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 százalékát, 2014-ben 28.500 forint az öregségi nyugdíjnak a legkisebb összege.

Méltányossági jogcímen a kérelmező lakóhelyén területileg illetékes önkormányzat képviselő testülete állapíthat meg jogosultságot a közgyógyellátásra, de ebben az esetben külön jogszabály vonatkozik a jogosultság megállapítására.

A közgyógyellátással kapcsolatos működési szabályok:
1. első lépésként a háziorvos állít ki egy igazolást, amely tartalmazza a kérelmező betegségének
– kódszámát
– a betegség gyógyításhoz szükséges hatóanyagok mennyiségét , megnevezését valamint adagolását
– a terápiához szükséges gyógyító eljárásoknak a megnevezése, mennyisége
Ha a kérelmező átmeneti vagy bentlakásos intézményben van elhelyezve, ilyen esetben az intézmény orvosa állítja ki az igazolást.
2. A kérelmezőnek a jövedelemigazoláshoz kell csatolnia az orvos igazolását is.
3. Amennyiben a feltételeknek megfelelt a kérelmező, akkor az eljáró szerv (járási hivatal vagy önkormányzat) 5 napon belül továbbítja a kérelmet az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv felé, amely megvizsgálja az orvos által igazolt eljárások megalapozottságát és megállapítja a keret összegét, amely 2014-ben nem lehet több mint 12.000 forint havonta. Ezután az egészségbiztosítási szerv szakvéleménye alapján az eljáró szerv meghozza a határozatot, amely alapján a kérelmező jogosult lesz a közgyógyellátásra, feltünteti a jogosultság kezdetének időpontját valamint a gyógyszerkeret összegét. A határozatot megküldi postai úton a kérelmezőnek és az egészségbiztosítási szakigazgatási szervnek.
4. Az igazolványt az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv állítja ki, nyilvántartásba veszi a jogosultat, valamint a postázásáról is gondoskodik, lehetőség van arra is, hogy a kérelmező személyesen vegye át az igazolványt.

2015-től megszűnhet az összes segély

2015-től megszűnhet az összes segély

Egyes források szerint  a segély, mint olyan a  jövő évtől, akár teljesen megszűnhet. Nagyon nagy változtatásokat terveznek a  szociális ellátórendszerben, a  cél, hogy minél nagyobb megtakarítást érhessenek el ezzel a lépéssel.A lépés valóban jónak bizonyulhat költségcsökkentés szempontjából, ugyanis a  költségvetés igen jelentős részét emésztik fel a különféle segélyek  és szociális juttatások. Óriási megtakarítást lehet elérni ezek csökkentésével.  A források szerint 1700 milliárd forintot lehetne ezzel a lépéssel megspórolni. Célként tűzték ki, hogy mérsékeljék a szociális jellegű kiadásokat, hogy minél kevesebb pénzt kelljen azokra költeni, akik nem dolgoznak, nem termelnek hasznot  a társadalomnak.



Az alapelve nem rossz, hiszen sajnos rengetegen vannak az országban, olyanok akik nemrég még csupán segélyekből és egyéb juttatásokból remekül megéltek és meg sem fordult  a fejükben, hogy munkát keressenek. Természetesen az új rendszer kidolgozása rengeteg odafigyelést és türelmet, szakértelmet igényel, de valóban átalakulásra szorul.

Az átalakításokról már a  héten elkezdtek tárgyalni.A legfontosabb cél, hogy a munkára ösztönözzék az embereket, meglegyen a kellő motiváció!Az ellátások rendszerét teljesen át fogják alakítani. A különféle ellátási formákat más, további feltételekhez fogják kötni a teljesen rendszer átalakulásával.

A segélyezés mellett a gyermekétkeztetés rendszere is átalakításra szorul.A fő cél az, hogy valóban ne legyenek éhező gyermekek. Nagyon fontos, hogy a  hétköznapokon kívül a  halmozottan hátrányos helyzetű családokban élő gyermekek hétvégén, szombaton és vasárnap is megfelelő mennyiségű és minőségű ételhez juthassanak.Az ő étkeztetésük az iskolában megoldott, de a hétvégi étkeztetés problémáját is meg kell oldani.

Az oktatás fejlesztése is előtérbe került, népszerűsíteni kívánják az életen át való tanulást!

Ezek a segélyek, támogatások szűnnek meg 2015. március 1-től

Ezek a segélyek, támogatások szűnnek meg 2015. március 1-től

Sajnos igaz a hír, mely szerint a kormány több támogatást, segélyt megszűntet jövőre. Nem várnak túl sokat, azzal, hogy felkészülhessen rá, ugyanis a végképp eltörölt segélyek 2015. március elsejével már meg is szűnnek.Még jócskán a nyakunkon a zord és hideg időjárás, de már nem lesz állami támogatás a fűtésre és sokminden másra sem.

A kormány mindjárt a közepébe vágott a szociális rendszer átalakításának, ugyanis rögtön a legeslegnépszerűbb támogatásokat szüntetik meg, alakítják át, melynek folyósítási háttere a legkevésbé sem finanszírozott és nem rendezett! Nagyon nagy hatalomhoz jutnak ezáltal az önkormányzatok.

Törölni fogják a szociális törvény kötelező segélyei közül a legnépszerűbb segélyeket és támogatásokat!
2015. március 1-től megszűnik :

1. rendszeres szociális segély
2. lakásfenntartási támogatás
3. adósságkezelési szolgáltatás
4. óvodáztatási támogatás

A rendszeres szociális segély fogalma is megszűnik, egységessé teszik az aktív korúak támogatását, így tulajdonképpen több eddig létező segélyezési formát dobnak be egy nagy kalapba, jól megkeverik és az önkormányzat dönt, hogy ebből a kalapból kinek ad és kinek nem. Teljes egészében az ő hatáskorúak lesz az aktív korúak ellátása.

Az óvodáztatási támogatás a kötelező óvodáztatás bevezetésével, 2015. szeptember 1-jétől szűnik meg.

Mit jelent ez azok számára, akiknek járnak ezek a támogatások!A megállapított támogatásokat 2015. február 28. napjáig folyósítják!

Megszűnik a méltányossági ápolási díj és a méltányossági közgyógyellátás is

Megszűnik a méltányossági ápolási díj és a méltányossági közgyógyellátás is

Korábban megjelent cikkünkben hírt adtunk, arról, hogy melyik segélyek fognak véglegesen megszűnni és melyek fognak átalakulni…sajnos azóta újabb fejlemények vannak, további segélyeket és ellátásokat szüntetnek, meg, melyekkel a beteg embereknek és azoknak ártanak a legtöbbet, akik családjában beteg ember van!
 

Valóban nagyon kemény átalakítások jönnek a szociális rendszerben!Azt már tudjuk, hogy a rendszeres szociális segély, az adósságkezelési szolgáltatás, az óvodáztatási támogatás, és a lakásfenntartási támogatás meg fog szűnni.Most azonban új eddig létező támogatásokról derült ki, hogy jövőre már nem lesznek, jövőre ugyanis megszüntetik a méltányossági közgyógyellátást és a méltányossági ápolási díjat is!

A kormány szerint túlságosan bőkezű a magyar szociális ellátórendszer, így sokan inkább a segélyeket választják a munka helyett, pedig dolgozhatnának is! Tulajdonképpen az állam gondolt egyet vállat vont és szinte a teljes szociális rendszert át fogja dobni az önkormányzatok felelősségi körébe!(A költségvetést megalapozó törvényjavaslatban az szerepel, hogy az új támogatási rendszerben senki sem maradhat ellátás nélkül, de a kérdés már csak, hogy a szegény önkormányzatok vajon, hogyan fogják ezt biztosítani?Még akkor is ha állítólag az államtól kapnak rá támogatást…

A megszűnő segélyek, a lakásfenntartási támogatás, a rendszeres szociális segély, az adósságkezelési szolgáltatás, az óvodáztatási támogatás, a méltányossági közgyógyellátás és a méltányossági ápolási díj körülbelül 610 ezer ember részbeni ellátását biztosította!

Nézzük meg melyik ellátás megszűnésében hány ember érintett : az adatok 2012-es adatok:

lakásfenntartási támogatás : 499 ezer ember
adósságkezelési szolgáltatás : 13400 ember
óvodáztatási támogatás : 34700 fő
méltányossági közgyógyellátás : 50300 fő
méltányossági ápolási díj: 10500 fő

bottom of page